1992-től Szent László napján, június 27-én ünnepeljük Magyarországon a „Határőrség Napját”. 2022. december 31-én múlt el 15 éve, hogy az önálló Határőrség Magyarországon megszűnt. A Rendőrség mai és a Határőrség korábbi kötelékében szolgálatot teljesítő munkatársaknak, valamint a Határőrség nyugállományú tagjainak szép emlékeket idéz a múlt.
A magyar nemzet és az erdélyi magyarok a cserhalmi csata óta Szent Lászlót a lovagkirályt tekintik Magyarország határai őrzőjének, aki bárdjával kiverte a pogányokat a keresztény Európából. A középkor végén már létezett az a vélekedés, mely szerint Magyarország a kereszténység védőbástyája. A szent királyokat követve a magyar nemzet az elmúlt ezer év során nemcsak Magyarország, hanem egész Európa határait védte. Így volt ez korábban és így van napjainkban is.
A magyar lovagkorra I. László életéből a cserhalmi csata jelenetei gyakorolták a legmélyebb hatást. Ezekről énekeltek a hegedűsök s a képzőművészet többféleképp megörökítette. Számos középkori templom falán is megtaláljuk megfestve ezt a legendát.
Szent László királyunk igazi lovagkirályként, ízig – vérig katona volt, ugyanakkor kiváló politikus, stratéga és törvényhozó. Neki köszönhetjük a határőrizet fontosságának törvényi elismerését is.
Az Ő neve napján idézzük meg újra azt a szellemiséget, elkötelezettséget, hazafiságot, ami a határok őrzőit mindig is jellemezte.
Az Országos Rendőr-főkapitányság a Határőrség Országos Parancsnoksága jogutód szerveként kiemelt figyelmet fordít ma is a Határőrség hagyományainak, valamint testületi szellemiségének ápolására és fenntartására. A Határőrség emlékét őrző Apátistvánfalvai Határőr emlékhelyen, 2023. június 25-én a Határőr emlékműnél ünnepélyes keretek között koszorúzási ünnepséget tartottunk.
A koszorúzási ünnepség első mozzanataként a Himnuszt, ezt követően pedig a Határőr induló hangjai csendültek fel.
A Határőr hősök emlékhelyénél és a Hősök falánál koszorút helyeztek el:
- A Határőrség volt országos parancsnokai nevében Béndek József nyugállományú altábornagy és Kiss Kálmán nyugállományú vezérőrnagy.
A Határőr hősök emlékhelyénél koszorút helyeznek el:
- A Körmendi Rendvédelmi Technikum nevében Dremmel István r. ezredes, a Technikum oktatási-igazgatóhelyettese
- A Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság nevében Dedics Zoltán r. ezredes rendészeti igazgató, rendőrfőkapitány-helyettes
- A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Határrendészeti Tanszék és a Határőr Kultúráért Alapítvány nevében Dr. Balla József rendőr ezredes, a Határrendészeti Tanszék tanszékvezetője és Vájlok László r. alezredes, a Határrendészeti Tanszék mesteroktatója
- A Magyar Rendvédelmi Kar nevében Powell Pál a rendvédelmi kar elnöke
- A Szombathelyi Határőr Nyugdíjasok Egyesülete nevében Illauszki Tiborné ny. hőr. őrnagy, és Lőrincz Sándor egyesületi tag
- A Határőr és Rendőr Nyugdíjasok Nagykanizsai Egyesülete nevében Bíró László ny. hőr. ezredes
- A Határrendész Motoros Baráti Szövetség és a Nyugati Szél Motoros Egyesület nevében Czukor Gergely r. alezredes és Udvardi József ny. hőr. alezredes
- A Mosonmagyaróvári Határőr Klub nevében Takács Imre ny. hőr. alezredes
- A Komáromi Határőr Nyugdíjas Közösség nevében Andorka Árpád ny. hőr. törzszászlós
- Az Kőszegi és a Hargitai IPA nevében Dr. Jónás Zsigmond ny. r. ezredes és Hargita megyéből Sánta Pál alezredes
- A Határőr Hagyományőrző Baráti Társaság nevében Keresztes Csaba r. törzszászlós és Boda József zászlós
- A Fertőrákosi Határőr Hajóvezetők nevében Csapó Imre ny. hőr törzszászlós és Amrus Ernő ny. hőr. főtörzsőrmester
- Huszár Gábor úr, Szentgotthárd város polgármestere.
Ünnepi beszédet mondott Kiss Kálmán nyugállományú vezérőrnagy, egykori országos parancsnok.
Az Ünnepség a Szózat, majd ezt követően il Silenzio hangjaival zárult.
Hagyományainkhoz hűen emelkedett hangulatban, bajtársi összetartozással, örömmel üdvözölve egymást emlékeztünk hőseinkre, valamint a Határőrségre.







